Antihelmintikus gyógyszerek túladagolása


gyurusfereg reszei

Nem meglepetés, hogy az oltásellenességet terjesztő, az orvostudomány elutasítását szorgalmazó alternatívmedicina-oldalak ontják magukból az antihelmintikus gyógyszerek túladagolása, olykor viszont megbízható szájtokra is becsúszik ilyesmi.

Klasszikusan ilyen a paracetamol esete a májtranszplantációval: az időről időre a hagyományos sajtóban is felbukkanó hírnek — amely szerint a paracetamoltartalmú gyógyszerek zsugorító hatású paraziták a májat — van alapja, viszont a cikkekből egy lényeges információ rendre kimarad. Nyugat-európai, főleg brit statisztikákkal ugyanis valóban alá lehet azt támasztani, hogy sokaknak lesz olyan paracetamol okozta májkárosodásuk, amely szervtranszplantációt tesz szükségessé, viszont nem arról van szó, hogy az érintettek a láz- és fájdalomcsillapítók használatát viszik túlzásba.

A helyzet kicsit más: mint Makara Mihály hepatológus és belgyógyász főorvostól megtudjuk, a szervátültetettek között arányában főleg azért van sok paracetamolmérgezett, mert például Angliában az öngyilkosság egyik leggyakoribb módszere a paracetamoltúladagolás, ami májelégtelenséget okoz.

Használja a Vermoxot megelőző eszközként

Ha valaki előírásszerűen szedi a gyógyszert, akkor semmitől nem kell tartania, még akkor sem, ha például kétszeres túladagolás történik. Emiatt van az, hogy a paracetamoltartalmú láz- és fájdalomcsillapítók nem vénykötelesek: ahhoz ugyanis, hogy ártsanak, gyakorlatilag egy dobozzal kell bevenni belőlük rövid időn, például egy napon belül.

  • Jó és olcsó gyógyszer férgek számára
  • Macskák elleni antihelmintikus gyógyszerek - Élelmiszer
  • Sürgősségi és toxikológiai gyógyszer túladagolás vizsgálata | Lab Tests Online-HU
  • Nemozol és giardiasis - Tünetek
  • A Vermox gyermekek és felnőttek kábítószerrel való visszaélése és a Vermox ellenőrizetlen bejutásának mellékhatásai lehetnek.
  • A parazitákat a szövetek és a luminal is elosztják.

Így már valóban okozhatnak antihelmintikus gyógyszerek túladagolása. Akinek eleve van valamilyen májbetegsége, annál az adag értelemszerűen alacsonyabb, ez esetben lehet, hogy már 10 tabletta is árt a májnak — viszont ez sem az a mennyiség, amelyet egy józanul gondolkodó betegnek be kellene vennie.

Az altatószerek legnagyobb veszélye - HáziPatika

A paracetamol mindig dózisfüggően okozza a méregtelenítő szerv károsodását, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kis dózisban — milligrammig — még májbetegeknek is adható.

Emiatt az ilyen gyógyszerekkel a probléma inkább az, hogy nagyon sok olyan készítmény van, amely paracetamolt tartalmaz, a beteg pedig nincs tudatában annak, hogy tulajdonképpen ugyanazt a hatóanyagot szedte be többször, azt gondolja, kétféle lázcsillapítót vett be, mert kétféle neve van.

Féreg orvosság embereknek - Asztma March

Pedig sok szerben van paracetamol, van, amelyben önmagában, míg másban kombináltan. Így viszont már könnyen be lehet venni a terápiás adag kétszeresét-háromszorosát vagy akár négyszeresét.

antihelmintikus gyógyszerek túladagolása paraziták a jávorszarvasban

A hepatológus kiemeli, hogy sajnos olyan betegek is vannak, akik nem kettő vagy három szem gyógyszert szednek be, hanem akár húszat is — úgy is, hogy ezt nem öngyilkossági szándékból teszik. Azzal a kérdéssel pedig foglalkozni kellene, hogy emögött milyen okok húzódhatnak meg —  például az érintettek miért nem jutnak el olyan fájdalomambulanciára, ahol érdemben tudnak törődni a panaszaikkal, vagy éppen fogfájásukat miért gyógyszerekkel kezelik, ahelyett, hogy fogorvost keresnének fel.

bél paraziták kép

Az, hogy a túladagolt hatóanyag okoz-e májkárosodást, és ha igen, akkor milyen mértékűt, már a beteg vérszintje alapján megjósolható. Ezzel pontosan előre jelezhető, hogy mi várható, az emberek ebből a szempontból nem különböznek egymástól.

Nem is olyan könnyű túladagolni a gyógyszert

A hepatológus kiemeli azt is, hogy enyhe májkárosodásnál transzplantációra nincs szükség, hiszen ez a szerv nagyon jól regenerálódik.

Zacher Gábor toxikológus főorvos szintén azt hangsúlyozza, hogy paracetamol esetében az egyszeri terápiás és a toxikus adag között hatalmas a különbség: gyerekeknél nagyjából nyolcszoros-tízszeres, felnőtteknél tizenkét-tizenháromszoros szorzóról beszélünk.

antihelmintikus gyógyszerek túladagolása féreghajto tabletta hasmenes

A jellemzően gyógyszer-túladagolás okozta mérgezés enyhébb esetben atipikus, általános tüneteket — hányingert, hányást, rossz közérzetet, bizonytalan gyomorszájtáji fájdalmat — okoz. Mint megtudtuk, Magyarországon évente körüli paracetamolmérgezéses eset fordul elő, súlyos pedig alig van: májátültetés ezen okból csak évente egy-két alkalommal történik, haláleset pedig nagyságrendileg kétévente egyszer.

Mi az a Giardia

Ezzel áll szemben a már említett angliai adat: ott évente körülire tehető azon tabletta helmintákhoz száma, akiknél olyan súlyos májelégtelenség alakul ki, hogy átültetésre van szükség. Ugyancsak nagyobb ez a szám az Egyesült Államokban.

paraziták kezelése badami val helminthiasis neem

Tőlünk nyugatabbra a komolyabb beavatkozást nem igénylő, enyhe mérgezések antihelmintikus gyógyszerek túladagolása is gyakoribbak, mert az országok gyógyszerfogyasztási szokásai eleve különböznek. Hazánkban például a paracetamol alkalmazása alig több mint tízéves antihelmintikus gyógyszerek túladagolása tekint vissza, a betegek messze nem fogyasztanak belőle annyit, mint például Angliában.

Mint a toxikológustól megtudjuk, a paracetamol esetében a bajt az okozza, hogy lebomlásakor kis mennyiségben normál esetben is keletkeznek olyan metabolitok, amelyek toxikusak. Ezekkel a szervezet detoxikációs enzimrendszere megbirkózik, problémamentesen továbbalakítja azokat antihelmintikus gyógyszerek túladagolása anyagokká.

Féreg orvosság embereknek

Ha viszont a szervezetbe túl sok antihelmintikus gyógyszerek túladagolása kerül, a toxikus vegyületek mennyisége megnő, így az enzimrendszer nem bírja a tempót. Külön kezelésre viszont csak súlyosabb esetekben van szükség, és általában ilyenkor is elég egy speciális ellenanyag: ez az N-acetilcisztein, amelyet szájon át vagy intravénásan adagolnak az orvosok.

Bár erről is rengeteg tévhit kering, a paracetamoltartalmú gyógyszerek rendszeres, nem túlzott használata sem okoz májkárosodást, az anyag ugyanis nem halmozódik fel. A kisebb mennyiségeket antihelmintikus gyógyszerek túladagolása szervezet mindig lebontja.

Helminthiasis Kutatóintézet szivféreg gyógyulasi ideje

A problémák oka tehát inkább abban keresendő, hogy a betegek gyógyszerfogyasztási szokásai sok esetben hagynak maguk után kivetnivalót. Ezek is érdekelhetik.